هنگامی که مشتریان به بازار و یا سایت های مبل مراجعه می کنند ،  با اصطلاحاتی از قبیل فوم گرم و فوم سرد و اسفنج و … مواجهه می شوند . که کمی ذهن مشتری را آشفته می کنند ، اما با کمی اطلاعات درباره انواع فوم و اسفنج می توانند اطلاعات مفیدی پیدا کنید وتفاوت های آن ها را با هم مقایسه کنید . از نکاتی که برای خرید مبل توجه کنیم ؛ فوم مبل و اسفنج آن است که هر کدام از این ها قابلیت خاص خود را دارد .

فوم از ترکیب مواد شیمیایی خاصی در کوره ساخته می شود که انواع مختلفی دارد و به دلیل متنوع بودن آن دارای کیفیت های متفاوتی هستند ، اسفنج که یک ابر معمولی است که در ضخامت های مختلف مبل ساخته می شوند . مثلا دسته مبل از ضخامت نازک که معمولا از اسفنج های ۳۰کیلویی استفاده میشود چرا که هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد طول عمر آن بیشتر می شود. شما میتوانید با استفاده از کلیک بر روی فروشگاه و دیدن از محصولات پویا چوب سورین با بهترین کیفیت ، بهترین انتخاب را در زمینه ی میز اداری و صندلی اداری انجام دهید .

“بیشتر بخوانید : علت خرابی صندلی اداری  “

فوم مبلمان اداری

“بیشتر بخوانید : میز کنفرانس شیشه ای

فوم چیست؟

فوم به ماده ای مایع یا جامد گفته می شود که در آن پراکندگی گاز وجود دارد. در حالتی که این پراکندگی گاز در مایع وجود دشته باشد به آن “کف” و در صورتیکه پراکندگی گاز در جامد باشد به آن “فوم” گفته می شود. فوم صندلی ها بر اساس کاربر آن ها می تواند متغییر باشد. بطور کلی در صنعت مبلمان سازی چه خانگی و چه اداری از فوم ها استفاده می شود. فوم ها در دو نوع سرد و گرم تولید می شوند که به دلیل استحکام بالاتر فوم های سرد اغلب از آن ها استفاده می شود.

انواع فوم

فوم ها به سه دسته فوم پلی یورتان، فوم پلی اتیلن و فوم پلی استایرن(یونولیت) تقسیم می شوند. فوم پلی یورتان که نوعی پلیمر ترموست Thermoset می باشد که از ترکیب متیلن دی ایزوسانات با پلی اول ها و برخی افزودنی های شیمیایی دیگر بدست می آید. نوع و میزان افزودنی ها و تغییر شرایط شیمیایی و فیزیکی فرایند ذکر شده، می تواند موجب تولید انواع فوم پلی اورتان با خواصی گوناگون و برای کاربردهای متنوعی شود. این ویژگی پلی اورتان باعث افزایش کاربرد آن در صنایع مختلفی شده است. انواع مختلف این فوم ها شامل اسفنج(ابر)، فوم سرد و فوم گرم می باشند. فوم‌های گرم معمولا از فوم های سرد ارزانتر بوده و دارای ماندگاری کمتری نیز می باشند. فوم پلی یورتان عمدتا در کالای خواب ومبلمان کاربرد دارند. همچنین به دلیل کیفیت قابل قبول نوع اسفنجی آن، این فوم در تولید انواع مبلمان، تخت خواب، موکت و کفپوش و … به صورت گسترده ای مورد استفاده قرار می گیرد.

فوم ها به سه دسته تقسیم می شوند :

  • پلی یورتان polyurethane
  • پلی اتیلن polyethylene
  • پلی استالین Styrofoam
انعطاف فوم اداری

بهترین نوع اسفنج برای مبل

اسفنج ها برای نرمی و راحتی نشیمن مبل مورد استفاده قرار می گیرد . هر چه اسفنج ضخامت و چگالی بیشتری داشته باشد کیفیت و طول عمر بیشتری خواهد داشت . اسفنج ۳۰ کیلویی و ۳۵ کیلویی از نمونه های متداول مورد استفاده در مبلمان است . که نوع ۳۵ کیلویی آن بهترین اسفنج برای ساخت مبلمان است که قابل شست و شو نیز می باشد . در قسمت های دیگر مبل مانند دسته های آن از اسفنج های نازک تر استفاده می شود . اسفنج پلی یورتان که بر پایه آب تشکیل شده است و آب باعث انبساط و افزایش حجم اسفنج می شود از معروف ترین اسفنج ها می باشد . برای تولید اسفنج پلی یورتان از رزین پلی ال، آب و ایزوسیانات استفاده می کنند . اسفنج اچ آر یکی از نمونه های اسفنج پلی یورتان است که دارای قدرت ارتجاعی خوبی است و نسبت به دیگر اسفنج ها نرم تر است .

تفاوت فوم سرد و فوم گرم چیست؟

حال بیایید نکاتی را برای شناخت بهتر تفاوت فوم سرد و گرم با هم بررسی کنیم. استفاده از حرارت غیر مستقیم یا دمای پایین در فرایند تولید فوم سرد موجب شکل گیری بهتر مولکول ها شده که این امر باعث عملکرد بهتر و دوام بالای این نوع فوم می شود. بر خلاف فوم سرد، فوم گرم در دمای بالا کوره و با حرارت مستقیم تولید می شود. سفت بودن خصوصیت اصلی فوم گرم بوده هر چند که این میزان سفتی به مرور زمان نرم تر می شود. از دیگر ویژگی های فوم های گرم، طول عمر کمتر نسبت به فوم سرد و گودشدگی به مرور زمان می باشد.

شیوه تشخیص فوم سرد از فوم گرم

حال با شناخت تفاوت فوم سرد و گرم می بایست بدانید که چگونه این دو را از هم تشخیص دهید. در صورتیکه روی فوم مورد نظر با دست فشار وارد نمایید و جای دست شما روی فوم باقی نماند آن فوم سرد است و در حالتی که جای انگشتتان به صورت فرورفتگی باقی بماند، از نوع فوم گرم می باشد. بعلاوه فوم های سرد در دمای پایین سفت می شوند لذا فوم سرد استفاده شده در مبلمان در فصل های سرد سال بر خلاف ماههای گرم، سفت تر خواهد بود.